طراحی سایت آموزشی کار بسیار جالبی است اما نحوه ساخت و مدیریت یک سایت آموزشی جذاب و کارآمد خود بحث برانگیز است. Moodle یکی از سیستم های مدیریت آموزشی است که در این راستا ویژگی های منحصربفردی دارد. در این مقاله بطور خلاصه به معرفی این سیستم طراحی سایت پرداخته و در مقاله بعدی، به نحوه عملکرد Moodle اشاره می کنیم.

Moodle چیست؟

Moodle یک سیستم مدیریت آموزش است که برای طراحی و ساخت برنامه های آموزشی آنلاین می باشد. این سیستم به زبان PHP نوشته شده، نرم افزاری است که بطور رایگان قابل استفاده است و برای کلیه اهداف می توان تغییراتی در آن ایجاد کرد. این سیستم از کلیه برنامه های آموزشی مانند دانشگاهی، آموزش های شغلی و آموزش های آنلاین پشتیبانی می کند. با استفاده از Moodle می توان آسان و سریع محیطی آموزشی را بوسیله پلاگین های متنوع ایجاد کرد.

سیستم های مدیریت آموزش

LMS یا سیستم مدیریت آموزش نوعی نرم افزار است که برای ساخت برنامه های آموزشی آنلاین طراحی شده است. این سیستم ها معمولاً از ویژگی هایی برخوردار هستند که به کاربران کمک می کنند تا پیشرفت، اجرا، گزارش های دانش آموزان و تحویل لوازم آموزشی به آن ها را کنترل نمایند.

Moodle چیست؟ (بخش اول)

Moodle چه کمک هایی می تواند بکند؟

Moodle یک پکیج کامل از ویژگی هایی است که هر کسی برای طراحی سایت آموزشی خود به آن نیاز دارد. از ویژگی های بارز آن می توان اشاره کرد:

این برنامه به اصطلاح open-source است یعنی به هر طریقی که کاربر بخواهد می تواند در آن تغییراتی ایجاد کند. اعضای این برنامه، پلاگین‌های متنوعی را توسعه داده‌اند که منجر به افزایش کارآیی آن می شوند. همچنین، این برنامه قابل استفاده به ۱۲۰ زبان می باشد در نتیجه نصب و استفاده از آن با مشکل همراه نخواهد بود.

ویژگی دوم Moodle این است که قابل استفاده برای کلاس ها با اندازه های متفاوت می باشد. به عبارت دیگر، این برنامه هم برای کلاس های کوچک با تعداد شاگردان اندک و هم برای سازمان های بزرگ متشکل از هزاران نفر بکار می رود. به همین دلیل است که Moodle نه تنها برای محیط های آموزشی سنتی استفاده می شود بلکه در تجارت، موسسات خیریه و نهادهای دولتی نیز بکار برده می شود. همچنین، این برنامه به لحاظ امنیتی بهینه‌سازی شده‌ است چراکه در ارتباط با داده ها و حریم خصوصی کاربران می باشد.

علاوه بر این اصول اولیه، Moodle ویژگی هایی دارد که بسیاری از نیازهای ضروری کاربران را مرتفع می سازند. این ویژگی ها عبارتند از:

کارتابل:

چنانچه پیش از این از سیستم مدیریت محتوا یا CMS استفاده نموده‌اید، پس با کارتابل آشنایی دارید. در Moodle کارتابل، یک صفحه کاملا اختصاصی است که به کاربران اجازه می دهد تا به آموزش آنلاین خود دسترسی کامل داشته باشند. کارتابل شامل دروس، فعالیت‌ها، تکالیف، نمرات و سایر اطلاعات می شود و در حقیقت، مانند یک کانون مرکزی است که بعد از قسمت ورود کاربران، اولین چیزی است که دیده می شود.

تقویم:

وجود تقویم در این برنامه بسیار کاربردی است چراکه برای تمام دانش آموزان این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات مربوط به دروس مختلف و کاربران را سریعاً بررسی کنند. بدین وسیله می توان تاریخ امتحانات، زمان گفتگوها و سایر رخدادهای مربوط به هر درس را مشاهده کرد.

فعالیت ها:

این ویژگی براستی Moodle را از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند. درحقیقت قسمت فعالیت‌ها مجموعه‌ای از ماژول‌های نرم‌افزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا تعاملات و مکالمات بین دانش‌آموزان و معلمان و همچنین میان دانش‌آموزان را گسترش داد.

ویژگی‌های دیگری که هم کاربران و هم ادمین ها می توانند استفاده کنند عبارتند از: مدیریت فایل، Google Drive ،Dropbx، ویرایشگر متن و پیگیری پیشرفت در امور.

مدیران و طراحان سایت نیز دسترسی های بیشتری در Moodle دارند از قبیل:

  •  مدیریت نقش کاربر
  • مدیریت پلاگین ها
  • یکپارچه سازی نرم افزارهای خارجی
  • دسترسی به گزارش ها و ورودی ها

 

طراحان
طراحان
گروه طراحان دپارتمان طراحی وب‌سایت است که فعالیت خود را از سال ۸۴ آغاز نموده. طراحان کلیه نیاز‌های شما را در راه اندازی، نگهداری و مدیریت انواع وب‌سایت‌های اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های خبری، پرتال‌های سازمانی، سایت‌های ویژه مشاورین املاک، سایت‌های ویژه آژانس‌های مسافرتی و رزرو و ... به‌صورت حرفه‌ای و کاربردی برطرف می‌نماید.