طراحی صفحات وب سایت
طراحی صفحات وب سایت
2016/01/02
بهترین طراحی های لوگو در سال 2015
بهترین طراحی های لوگو در سال ۲۰۱۵
2016/01/04

۵ روش برتر در زمینه User Experience) UX Design)

5 روش برتر در زمینه تجربه کاربر (User Experience )

یکی از مباحث مهم در زمینه طراحی وب سایت، User Experience Design) UX Design یا طراحی تجربه کاربر) می باشد. این روند مربوط به افزایش رضایت مشتری (کاربر) از طریق بالا بردن کیفیت طراحی وب سایت است بطوری که می توان گفت در سال های اخیر هدف نهایی طراحان، کسب رضایت کاربران است.

در این بخش، به بررسی ۵ روش UX Design می پردازیم که می توانند بر نظر کاربران تاثیر مثبت بگذارند و هر طراح باید برای رقابتی بودن سایت خود به این نکات توجه کند.

۱) طراحی خدماتی سایت (Web Service Design)

یک سایت، تنها دربرگیرنده صفحات متعدد نمی شود بلکه باید خدمات ارزنده دیگری نیز به کاربر ارائه داده و موجبات رضایت وی را فراهم نماید. به عنوان مثال، چنانچه سایت شما در زمینه فروش بلیت کنسرت فعالیت می کند بهتر است نه تنها در زمینه فروش، بلکه در سایر موارد هنری از قبیل معرفی رویدادهای موسیقی، هنرمندان و سبک های متنوع موسیقی نیز اطلاعات با ارزشی در اختیار کاربران قرار دهد. در چنین شرایطی، طراحی وب سایت باید بگونه ای باشد که زمینه ذهنی کاربر درمورد سایر سایت های مشابه نیز مدنظر قرار گرفته شود. امروزه، UX Design از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بسیار پرکاربرد می باشد.

دلایل کارایی بالای این طراحی عبارتند از:

غالب های متعدد – در UX Design می توان از وردپرس، غالب های با کیفیت بالا، فریم ورک های (Framework) رایج و طراحی های زیادی استفاده کرد.

الگوهای User Interface) UI) مطمئن – نکته اصلی در الگوهای UI، سادگی کاربرد آن هاست. از آنجایی که الگوهای UI از اطمینان بالایی برخوردار هستند درنتیجه فضای بیشتری برای استفاده از UX Design وجود دارد.

در سال های اخیر که وسایل قابل حمل جایگزین دسکتاپ و مانیتورها شده اند، اکثر طراحان توجه اساسی به طراحی ریسپانسیو (Responsive Design) دارند و این بدان معناست چنانچه در نظر دارید وب سایت شما از طراحی ریسپانسیو برخوردار باشد، باید اطلاعات کافی از UX Desgin داشته باشید.

بهترین راهکارها در این زمینه عبارتند از:

 • به حداقل رساندن عوامل غیرضروری: هرگونه مرحله، متن و کلیک اضافه را حذف کنید و باید روشی را بکار بگیرید که کاربران درکمترین زمان به هدف خود برسند. شما می توانید با استفاده از یک نمودار مراحل هر فرآیند را پیش روی کاربر قرار دهید.
 • بهتر است در هر مرحله از فرآیند طراحی، مدل مورد نظر خود را بارها مرور کنید.
 • بهتر است در زمان طراحی همه کارها را به یک نفر محول نکید. فرآیند طراحی وب سایت یک کار تیمی است و نه فردی چرا که در زمان طراحی، تمامی افراد متخصص در زمینه های مختلف از قبیل فروش، توسعه، بازاریابی و غیره باید در انجام کار مشارکت داشته باشند.

 ۲) Personalisation (شخصی سازی)

personalisation the key to engaging with your multichannel consumer 1 638 5 روش برتر در زمینه User Experience) UX Design)

یکی دیگر از تکنیک های طراحی UX Design، شخصی سازی یا Personalisation است. هر فردی مایل است احساس خاص بودن داشته باشد. در مبحث Personalisation، ارائه خدمات مطلوب کاربران مدنظر است بدون اینکه آن ها در این زمینه درخواستی کرده باشند. شخصی سازی مفهومی بسیار گسترده دارد که یکی از مثال های رایج آن می تواند یادآوری هر رخداد مهمی از قبیل تولد باشد.

بهترین راهکارها در این زمینه عبارتند از:

 • شناخت کاربر – اولین و مهم ترین قدم، شناخت کاربران است که این فرآیند می تواند توسط ارائه پرسشنامه و یا انجام مطالعات انجام شود. با شناخت کاربران می- توان سایتی متناسب با علاقه آن ها طراحی کرد.
 •  طرح سوالات – زمانی که احتیاج به دریافت اطلاعاتی از کاربر دارید بهتر است آن را در جای مناسب مطرح کنید چرا که طرح یک سوال در موقعیت نامناسب مانند فرم ثبت نام می تواند یک امتیاز منفی در ذهن کاربر ایجاد کند.
 • مستندسازی تجربیات کاربران – استفاده از اطلاعات و سناریوی اشخاص، یکی از ابزارهای کارآمد در شخصی سازی است. طبقه بندی اطلاعات کسب شده خود می- تواند نقش موثری در طراحی هرچه بهتر وب سایت داشته باشد. برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه می توانید به سایت alistapart.com  مراجعه نمایید.

 ۳) تعاملات Microinteractions) Micro)

با رقابتی تر شدن یک صنعت، توجه به جزئیات در طراحی UX Design مربوطه از اهمیت زیادی برخوردار است. Microinteractionها طراحی های جزئی هستند که می توانند تاثیر مثبتی بر تجربه کاربر داشته باشند. بعنوان یکی از نمونه های بسیار کارآمد و رایج، می توان به صدای دریافت پیغام در زمان چت اشاره کرد. از نقطه نظر کاربران امروزه سایت هایی که فاقد Microinteractionها می باشند، خسته کننده به نظر می رسند.

راهکارهای مناسب در این زمینه عبارتند از:

 • زمان اجرای Microinteractionها نباید طولانی باشد و باید در ۰.۱ ثانیه توجه کاربر را جلب کند. همانطور که همیشه در طراحی وب سایت ها ذکر می شوند هیچ فعالیتی در سایت نباید کاربر را بیش از اندازه منتظر بگذارد.
 • بهتر است که تمامی جزئیات وجه تشابهی با هم داشته باشند چرا که این امر می تواند هویت برند موردنظر را ارتقا دهد. بعنوان مثال،سایت معروف Yahoo در تمامی بخش ها از خط و فونت آبی رنگ استفاده شده است و این خود بعنوان مشخصه سایت در نظر گرفته می شود.
 • یکی از نکات مهم در این زمینه عدم تکرار بیش از حد یک Microinteraction می باشد چرا که می تواند بعد از مدت زمان طولانی برای کاربر اذیت کننده باشد.

۴) طراحی برای وسایل متنوع

امروزه با وجود ابزار متفاوت برای جستجو در اینترنت مانند تبلت، تلفن همراه و لپ تاپ کاربران تمایل دارند بوسیله تمامی این وسایل از کلیه سایت ها بهره مند شوند. درنظر گرفتن این امر نقشی اساسی در زمینه UX Design دارد.در چنین شرایطی دو راه حل پیش پای طراحان وجود دارد: Responsive Design (طراحی واکنش گرا) و یا Adaptive Design (طراحی انطباقی). تفاوت در این است که صفحه آرایی Responsive با هر وسیله ای تناسب دارد در حالی که در طراحی Adaptive برای هر وسیله ای صفحه آرایی ویژه ای وجود دارد. اما آنچه که امروزه بیشتر مد نظر و رایج است طراحی Responsive است.

بهترین راهکارها در این زمینه عبارتند از:

 • یکی از اصول مهم،ثابت بودن آیکون ها و رنگ ها در وسایل متنوع است. علاوه بر این مکان قرار گرفتن آیتم ها نیز بسیار حائز اهمیت است.
 • اندازه تصاویر باید به نحوی باشد که بدرستی در هر وسیله ای نمایش داده شوند.
 • مسلما هر وسیله ای امتیازات و نقاط ضعفی دارد. باید تمامی این نکات در زمان طراحی وب سایت در نظر گرفته شود و بهترین تصمیم در مورد عملکرد باید اتخاذ شود.

۵) Gamification

Gamification 5 روش برتر در زمینه User Experience) UX Design)

Gamification (بازی آفرینی) فرآیند استفاده از عناصر بازی گونه در زمینه هایی غیر از بازی و سرگرمی می باشد. به عبارت دیگر، Gamification بکار بردن المان هایی برای جذب کاربران می باشد اما نکته قابل توجه عدم استفاده بیش از حد از آن است.

در این زمینه بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از Gamification باید بگونه ای باشد که به کاربر حس خوبی را القا کند یعنی میزان پیچیدگی المان ها باید متناسب با سطح کاربران باشد.
 • چنانچه استفاده از سایت شما همراه با پیشرفت در فعالیت خاصی می باشد، بهتر است به کمک المان های بازی گونه، کاربران را از میزان پیشرفت کار، آگاه سازید.

در این بخش تلاش بر این بود که تکنیک های مهمی در مبحث UX Design را آموزش دهیم. اگر مایل به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید می توانید از لینک زیر کتاب الکترونیکی UX Design Trends 2015 & 2016 را دانلود نمایید:

دانلود کتاب

منبع: www.awwwards.com

 

طراحان
طراحان
گروه طراحان دپارتمان طراحی وب‌سایت است که فعالیت خود را از سال ۸۴ آغاز نموده. طراحان کلیه نیاز‌های شما را در راه اندازی، نگهداری و مدیریت انواع وب‌سایت‌های اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های خبری، پرتال‌های سازمانی، سایت‌های ویژه مشاورین املاک، سایت‌های ویژه آژانس‌های مسافرتی و رزرو و ... به‌صورت حرفه‌ای و کاربردی برطرف می‌نماید.