در گذشته، طراحان سایت برای نشان دادن مهارت هایشان، بر نمایش نمونه کارهای طراحی بصورت تصاویر و انیمیشن های پر زرق و برق تمرکز ویژه ای داشتند تا بدین ترتیب بازدید کنندگان و کاربران خود را متحیر سازند. پس از آن همه طراحان به طراحی Skeuomorphic روی آوردند که این روش با ایجاد تاثیرات نور و سایر المان ها تلاش بر واقعی جلوه دادن اشیا و متون می نماید. این روش قدیمی سال های متمادی رایج ترین روش برای طراحی به شمار می آمد و طراحان تلاش می کردند تا با استفاده از این روش، به کار و دانش خود جلوه خاصی بخشند. امروزه، در مقابل طراحی Skeuomorphic، روش دیگری رواج دارد که طراحی مسطح نامیده می شود. این روش در مقابل تمام تکنیک های طراحی مصنوعی قرار دارد. طراحی مسطح، سبکی از طراحی است که تمرکز اصلیش روی کاربر بوده و بر مبنای زیبایی شناختی جلوه ای کم نظیر به طراحی ها می دهد.

طراحی مسطح

ویندوز ۸ از اولین طراحی های مسطح می باشد.

طراحی مسطح چیست؟

طراحی مسطح یک طراحی مینیمال است که تاکیدش بر قابلیت استفاده آن است. از ویژگی های بارز آن می توان به رنگ های درخشان، تصاویر دو بعدی مسطح و فضای خالی اشاره نمود.

مایکروسافت اولین شرکتی بود که از این سبک طراحی استفاده کرد و بدین ترتیب طراحی Skeuomorphic اپل کنار گذاشته شد. بعنوان مثال در طراحی نرم افزار تقویم تصاویر ساده و به شکل آیکون بکار گرفته می شوند.

آیا ساده گرایی یا مینیمالیسم خسته کننده است؟

در طراحی مسطح، المان های تزئینی دیگر غیرضروری به نظر می رسند. در این شرایط، استفاده از این المان ها می تواند موجب نارضایتی کاربر شود. به همین دلیل است که ماهیت مینیمالیسم بخودی خود در طراحی مسطح جای می گیرد. نتیجتاً، نمی توان گفت فقدان طراحی های پر زرق و برق طراحی مسطح را خسته کننده می کند. رنگ های روشن و متضاد تصاویر به خوبی جلب توجه می کنند و چشم گیر می باشند. علاوه براین، مینیمالیسم می تواند کاربردی بودن طراحی مسطح نیز مشارکت داشته باشد.

درک آسان

تصاویر ساده سریع تر از طرح های پیچیده و پر از جزئیات پیام را منتقل می کنند. تصاویری چون آیکون ها، مقاصد یکسان و جهانی را نشان می دهند و درنتیجه همه افراد به راحتی قادر به درک آن ها هستند.

در این زمینه، به راحتی می توان تفاوت بین طراحی مسطح و Skeuomorphic را درک کرد. توجه داشته باشید که چگونه بلوک های رنگی بیشتر جلب توجه می کنند و مفاهیم را به سادگی انتقال می دهند.

چگونه می توان یک طراحی مسطح داشت؟

برای داشتن یک طراحی مسطح کارآمد، تمامی المان های طراحی باید با ایده ساده گرایی انتخاب شوند.

  • رنگ های تند و یک دست جنبه تاکیدی به جزئیات می دهند.
  • تایپوگرافی sans serif مکمل خوبی برای یک طراحی مسطح است.
  • متن باید دقیق و کوتاه باشد.
  • المان های UI مانند دکمه ها و لینگ ها باید قابل توجه و واضح باشند.

 همه چیز باید بگونه ای در طراحی بکار برده شود که سایت را کاربردی نشان داده و طراحی مسطح آن را بخوبی نمایش دهد.

منبع: www.creativebloq.com

طراحان
طراحان
گروه طراحان دپارتمان طراحی وب‌سایت است که فعالیت خود را از سال ۸۴ آغاز نموده. طراحان کلیه نیاز‌های شما را در راه اندازی، نگهداری و مدیریت انواع وب‌سایت‌های اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های خبری، پرتال‌های سازمانی، سایت‌های ویژه مشاورین املاک، سایت‌های ویژه آژانس‌های مسافرتی و رزرو و ... به‌صورت حرفه‌ای و کاربردی برطرف می‌نماید.