هشت نکته در طراحی سایت برای افزایش مخاطب
هشت نکته در طراحی سایت برای افزایش مخاطب
2015/12/26
ترکیب رنگ در طراحی سایت
ترکیب رنگ در طراحی وب سایت
2015/12/28

اهمیت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت

اهمیت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت

اهمیت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت

فضای سفید (منفی) در طراحی سایت چیست؟

فضای سفید (منفی) یا همان White Space تکنیکی قدرتمند در طراحی سایت است که به تازگی توجه بیشتری به آن شده است. در واقع نگاهی مینیمالیستی داشته و جزئی مهم در طراحی نوین است.

اهمیت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت۲ اهمیت استفاده از فضای سفید در طراحی سایت

شباهت فضای منفی و سطح سفید

فضای منفی در طراحی سایت کاربردی شبیه به سطح سفید برای کاغذ در چاپ است. رنگ سفید عموما برای کاغذ استفاده میشود و فضایی که محتوایی در آن قرار نمیگیرد پس از چاپ سفید باقی می ماند. فضای منفی بیشتر از رنگ های یکدست و ساده بهره میبرد و محدود به رنگ سفید نیست. در واقع فاصله بین اجزای یک صفحه در سایت را فضای منفی می نامیم.

فضای منفی به دو بخش ماکرو و میکرو تقسیم میشود. بخش میکرو مربوط به فاصله میان اجزای کوچکتر در هر قسمت از سایت و بخش ماکرو مربوط به فاصله میان اجزای اصلی صفحه مانند اسلایدر، آخرین مطالب و فوتر است. در عمل ماکرو در فضای منفی ساختار اصلی صفحه را تعیین کرده و میکرو بر خوانا بودن مطالب و کارایی سایت نظارت میکند.

کاربرد فضای منفی در سایت

نگاه مینیمالیستی به سایت به هدف انتقال بیشترین مفاهیم با کمترین اطلاعات انجام میشود. با ایجاد فاصله مناسب بین اجزای اصلی صفحه و بکار بردن فضای خالی میتوان توجه کاربران را به بخش خاصی معطوف کرد. هدف اصلی در این روش از طراحی سایت، تاکید و تمرکز بر روی بخش خاصی از سایت است و با ایجاد فاصله مناسب توجه کاربران را به آن معطوف میکند.

قبل از استفاده از این تکنیک باید بخش های مهم سایت را برای خود مشخص کنید. هدف شما عضویت کاربران در خبرنامه است یا فروش یک محصول خاص؟ شما ترجیح میدهید که کاربران سایت به چه بخشی از محتوای سایت شما توجه بیشتری داشته باشند یا کدام دسته از محصولات شما سود بیشتری برای شما خواهند داشت؟ معمولا فروشگاه های اینترنتی ۸۰ درصد فروش خود را مدیون ۲۰ درصد از محصولات هستند و بقیه بیشتر برای حفظ اعتبار سایت اضافه شده اند.

زیاده روی در استفاده از فضای خالی

استفاده نادرست از فضای منفی میتواند تاثیر برعکسی با آنچه در نظر داشته اید را در پی داشته باشد. زیاد شدن فاصله بخش مورد نظر شما با سایر اجزای سایت ممکن است موجب نادیده گرفتن آن شود، همچنین نباید بخش های دیگر سایت را بطور کلی از دسترس کاربران خارج کند. حفظ تعادل و تناسب کلید موفقیت در بکارگیری Negative Space است.

تعریف صحیح فاصله بین خطوط متن، کلمات، آیتم های منو و بخش های اصلی سایت همگی جزوی از تکنیک فضای منفی در طراحی سایت هستند.

نمونه هایی از کاربرد فضای منفی

در این بخش دو سایتی را که استفاده صحیحی از فضای منفی در طراحی سایت (صفحه اصلی) خود داشته اند معرفی و بررسی خواهیم کرد.

گوگل

موتور جستجوی گوگل بارزترین نمونه استفاده از این تکنیک است. بطوریکه تمام توجه کاربران به مهمترین کاربرد سایت که همان جستجو است خواهد بود.

اپل

سایت شرکت اپل نمونه دیگری از بکارگیری فضای خالی در طراحی سایت است. استفاده از تصاویر بزرگ و فضای سفید بین بخش های اصلی، دسترسی کاربران به آنچه مورد نیاز است را بسیار راحت کرده. با ورود به سایت اپل به سادگی متوجه میشوید که تمرکز شرکت در حال حاضر بر روی فروش کدام محصول است و دسته بندی های زیر آن در واقع پرفروش ترین محصولات هستند.

فضای منفی یا Negative Space یک تکنیک یا فن پیشرفته در کدنویسی نیست، بلکه نیازمند صرف زمان و طراحی سایت مناسب برای کاربران می باشد. قبل از هرکاری باید مشخص کنید که کدام بخش اهمیت بیشتری دارد.

طراحان
طراحان
گروه طراحان دپارتمان طراحی وب‌سایت است که فعالیت خود را از سال ۸۴ آغاز نموده. طراحان کلیه نیاز‌های شما را در راه اندازی، نگهداری و مدیریت انواع وب‌سایت‌های اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های خبری، پرتال‌های سازمانی، سایت‌های ویژه مشاورین املاک، سایت‌های ویژه آژانس‌های مسافرتی و رزرو و ... به‌صورت حرفه‌ای و کاربردی برطرف می‌نماید.